Aktualności
Dnia 18 grudnia Społeczność naszej szkoły wzięła udział w niesamowitym wydarzeniu - Wigilii ,"nie z tej ziemi"- w kujawskiej chacie.
Przedsięwzięcie było wyzwaniem, począwszy od zorganizowania strojów i scenografii rodem z Kurpii, Kujaw, Śląska, Łowicza, czy Zakopanego. Jednak, jak wspomniała organizatorka i twórczyni scenariusza, nauczycielka Bogumiła Mazur, okazało się, że jesteśmy jedną wielką rodziną, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.
W wydarzeniu wystąpili nauczyciele, uczniowie SP oraz BS I St.
Przedstawienie ukazało mnogość tradycji z wielu regionów Polski. Wplecione w widowisko zostały ku zaskoczeniu widzów, wątki fantastyczne. Fabuła była niebanalna i nowatorska. Nowoczesność i technologia spotkały się z tradycją. Ukazano wątek narodzin Jezusa, gdzie przenikały się tematy poboczne, a jakże ważne, takie jak polska gościnność, dobro miłość i nadzieja.
Widzowie zostali poczęstowani tradycyjnymi wypiekami oraz słodkościami.
Na zakończenie uroczystości drużynowa p. Daria Milewska wraz z harcerzami przekazała Paniom Dyrektor Betlejemskie Światło Pokoju. Zostały również złożone życzenia w gwarze śląskiej i kaszubskiej.
Opracowała Magdalena Włodara
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu serdecznie zapraszają naszych Drogich Emerytów na Przedstawienie Jasełkowe, które odbędzie się 18.12.2024r. o godz. 12.00, w auli budynku przedszkola przy ul. Żwirki i Wigury 15 i 21.
Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie
Agnieszka Wyrwas
Spotkanie wigilijne,
to wyjątkowy czas, który niesie ze sobą ciepło, miłość i radość podczas jednego z najważniejszych dni w roku.
Na stole bożonarodzeniowym nie może zabraknąć opłatka, który jednoczy wszystkie zebrane osoby.
Zwykle po wieczerzy wigilijnej rozdaje się prezenty, albo robi to osobiście św. Mikołaj.
Tak było i u Nas, na wigilii klasowej klasy II a BS I st., które odbyło się w naszej szkole 13 grudnia 2024 roku. W spotkaniu wigilijnym towarzyszyli nam nasi rodzice oraz zaproszeni goście.
Pięknie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam w przygotowaniu naszej wigilii.
Uczniowie klasy II a BS I st. wraz z wychowawcą
W Mikołajki, w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyła się uroczysta gala rozdania nagród połączona z wystawą prac plastycznych "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) służbie Prawdzie, wolności i ojczyźnie". Gospodarzem spotkania byli pracownicy Biblioteki Pedagogicznej, Pani dyrektor KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu Agnieszka Wyrwas oraz katechetka Pani Bogumiła Mazur.
Do Ośrodka wpłynęło wiele pięknych prac, dlatego tez jury zdecydowało przyznać dwie drugie nagrody oraz dwie trzecie. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody: I miejsce: tablet, II miejsce: smartwatch, III słuchawki Sony i wyróżnienia słuchawki Philips.
Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy słodki upominek - kalendarz adwentowy. W konkursie brali udział uczniowie z Torunia, Bydgoszczy, Kcyni, Inowrocławia, Grudziądza, Radziejowa, Chełmna, Brodnicy, Rypina. Tym którym nie udało się dotrzeć tego dnia do grodu Kopernika zostaną rozesłane dyplomy, podziękowania oraz kalendarze.
Honorowym patronatem oraz sponsorami nagród byli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. Mariusz Wojnowski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Bogumiła Mazur
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu w roku 2024 włączył się w kampanię społeczną Pracuję Głosem na rzecz zapobiegania chorobom narządu głosu. W listopadzie zorganizowany został Konkurs Plastyczny „Mój głos - zadbaj o niego” dla uczniów Branżowej szkoły I st. oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Celem konkursu było prowadzenie działań promujących tematykę ochrony narządu głosu wśród młodzieży, rozbudzenie twórczości plastycznej i wyobraźni uczniów, prezentacja możliwości i zdolności plastyczno-pisarskich w pracy nad uświadomieniem sobie, jak należy zadbać o głos. Kreatywność uczniów oraz zdobyta podczas wykonywania prac wiedza dały świadectwo dużego zaangażowania i uświadomienia wszystkim, że głos jest bardzo ważnym narzędziem w komunikacji, jak prawidłowo go wykorzystywać i jakie zawody narażone są na zagrożenia chorób narządu głosu. Uczestnicy konkursu oraz laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.
I miejsce - Andżelika N. klasa IIa BS I stopnia
II miejsce - Krzysztof G. klasa IIc BS I stopnia
III miejsce - Małgorzata K. klasa IIa BS I stopnia
Wyróżnienie - Kamil L. klasa IIc BS I stopnia
Wyróżnienie - Maksymilian N. klasa IIe BS I stopnia
I miejsce - Maria P. klasa IA SPdP
II miejsce - Adrian M. klasa IIIB SPdP
III Miejsce - Marta Z. klasa IA SPdP
Wyróżnienie - Katarzyna O. klasa IIA SPdP
Wyróżnienie - Jakub Ch. klasa IIIB SPdP
Organizatorzy: Mieczysława Jankowska, Kamila Wielewiecka, Anna Pawluczuk
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził Mikołaj z workiem pełnym pyszności. Był to czas pełen radości dla małych i dużych.
A wczoraj uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach mikołajkowych podczas których udekorowali wianki świąteczne, zrobili sobie świąteczne zdjęcia i obejrzeli świąteczną bajkę. 🎅
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i z wczesnego wspomagania rozwoju wykonywały prace plastyczne na konkurs „Logopedyczny prezent od Mikołaja”, który został zorganizowany w KPSOSW w Toruniu i trwał przez tydzień grudnia do czasu Mikołajek. Dlaczego tylko do 6 grudnia? 6 grudnia - jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek z prezentami, by każde dziecko prezent od niego dostało.
Praca plastyczna miała ilustrować prezenty, czyli zabawki, które chciałaby otrzymać dzieci od Mikołaja. W czasie tworzenia prac plastycznych dzieci ćwiczyły poprawny sposób mówienia, wzbogacały zasób słownictwa oraz usprawniały prace aparatu oddechowego. Uczestnicy za udział w konkursie otrzymali nagrody i dyplomy.
Opracowała: Anna Pawluczuk
W Manufakturze Cukierków w Toruniu uwielbiają wytwarzać słodycze, dlatego chętnie dzielą się swoją pasją! Zachęceni zaproszeniem z Manufaktury, w dniu 3 grudnia 2024 r. wzięliśmy udział w Warsztatach Kręcenia Lizaków. Obserwowaliśmy etapy powstawania słodyczy: od gotowania karmelu, barwienia naturalnymi składnikami, aż po tworzenie różnorodnych kształtów. Było to nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale również niezwykła podróż w czasie, bowiem obserwowaliśmy metodę wytwarzania cukierków i lizaków znaną już od XVII wieku! Poczuliśmy cudowne zapachy i smaki oraz mieliśmy okazję dotykać ciepłego karmelu tworząc własne lizaki. Każdy z nas własnoręcznie wykonał swojego lizaka – taki lizak smakuje najlepiej! Warsztaty zakończyły się zdobyciem dyplomu „Małego Cukiernika”.
Uczniowie kl.7, 7 Ab i 8 oraz p. I. Orłowska. p. B. Skucińska, p. A. Wolter
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako klasa udało nam się być w niesamowitym miejscu. To wystawa w Młynie Wiedzy, jakiej pewnie nie ma w żadnym innym miejscu nie tylko w Polsce. Jest to wystawa o nas samych, o tym jak dorastamy i jakie emocje i uczucia nam wówczas towarzyszą.
W sali na parterze kroczyliśmy "ścieżkami emocji". Pomogło nam kilka eksponatów. Najbardziej "widowiskowy" był "Ludzki teatr" oraz "Kapsuły Emocji". Na tej przestrzeni najważniejsze dla nas było poznanie sześciu podstawowych emocji: radości, smutku, strachu, wstrętu, złości, zaskoczenia.
Piętro wyżej – na "ścieżce dojrzewania" dowiedzieliśmy się jak zmienia się ciało w okresie dojrzewania.
Na ostatnim piętrze znajduje się "ścieżka społeczno-kulturowa". Poznaliśmy na niej m.in. tematy związane z rodziną.
Polecamy wszystkim te trzy bloki tematyczne.👍:)
- Jubileuszowe X Wojewódzkie Obchody pod nazwą „Rodzina”
- Wyniki regionalnego konkursu biograficzno-plastycznego "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) w służbie prawdzie, wolności i Ojczyźnie"
- Spotkanie Klubu dla Dzieci z Afazją
- W grudniu sekretariat Ośrodka czynny jest w godzinach 7.00 – 15.00