"Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie".
Janusz Korczak
Internat
Internat stanowi integralną część Ośrodka. Zapewnia opiekę całkowitą uczniom pobierającymi naukę poza miejscem swego zamieszkania.
Jest nowoczesnym budynkiem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, posiadającym bardzo dobre wyposażenie sanitarne, sale telewizyjne, sale terapeutyczne, siłownia, stołówkę, bibliotekę, sale funkcyjne.
Mieszkańcy internatu tworzą grupy wychowawcze. Liczba wychowanków uzależniona jest od rodzaju niepełnosprawności dzieci. Grupą opiekują się wychowawcy, których działania opiekuńcze, wychowawcze i rewalidacyjne wspomagane są przez fachową pomoc psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną i medyczną.
Każda grupa mieszka w segmencie, który wyposażony jest w pokoje dwu, trzy-osobowe, łazienkę, świetlicę z aneksem kuchennym.
Szczegółowe zasady funkcjonowania wychowanków zawarte są w regulaminie internatu. (PDF, 0.5MB)
Działalność wychowawczo - rewalidacyjna internatu
Działalność wychowawczo - rewalidacyjna internatu w procesie kształtowania osobowości wychowanków oraz przygotowania ich do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie odgrywa bardzo ważną rolę. Wszelkie działania kadry pedagogicznej wynikają ze specyficznych potrzeb naszych podopiecznych i nastawione są na zapewnienie wszystkim wychowankom właściwych warunków psychospołecznych, bytowych, środowiskowych.
Na co dzień uczymy troski o utrzymanie higieny osobistej, kształtujemy i rozwijamy umiejętności i nawyki higieny życia zbiorowego, zapewniamy warunki prawidłowego rozwoju fizycznego, odpowiedniego wyżywienia i racjonalnego wypoczynku naszych podopiecznych.
Podstawowymi przedmiotami zabiegów wychowawców w procesie rewalidacyjno-wychowawczym są:
- poznanie wychowanka, kształtowanie korzystnych warunków rewalidacji, np. rozładowywanie emocji dziecka, wzbudzanie zaufania do wychowawcy, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, wpływanie na poprawę samopoczucia drogą relaksacji, kompensacja braków lub zaburzeń, korekcja zniekształceń i defektów, usprawnianie,
- stwarzanie możliwości indywidualnego rozwoju wychowanków – ich zdolności, zainteresowań, wykształcenia systemu wartości i oczekiwanych powszechnie norm moralno - społecznych,
- zapewnienie odpowiednich warunków do wszechstronnego rozwoju wychowanków, nauki, zabawy, rekreacji i wypoczynku.
Działalność ta wspiera szkołę w przygotowaniu wychowanków do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.
"Codziennośćć" w internacie
Codzienną, całodobową opiekę wychowawczą i pedagogiczną nad podopiecznymi sprawują wychowawcy poszczególnych grup, którzy pomagają wychowankom w nauce, organizują im zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia kulinarne, wyjścia grupowe i inne.
Na terenie naszej placówki działa również Młodzieżowa Rada Internatu, która jest pomysłodawcą wielu przedsięwzięć i imprez. Ponadto nasi wychowankowie mają zapewniane dodatkowe atrakcje:
- ogniska,
- wycieczki,
- imprezy okolicznościowe, min.: zabawa andrzejkowa, Mikołajki, Wigilia, zabawa karnawałowa, Walentynki.
Do dyspozycji wychowanków jest:
- mini sala gimnastyczna z pełnym wyposażeniem: drabinki, stół do tenisa, materace, piłki,
- świetlice z nowoczesnym sprzętem AGD,
- siłownia,
- gry stolikowe.
Nasi wychowankowie systematycznie uczestniczą w zajęciach:
- koła PTTK,
- zajęciach na siłowni,
- zajęciach na basenie,
- zespołu muzycznego,
- koła teatralnego,
- lekcjach muzealnych.
Opłata za wyżywienie wychowanka w placówce ustalana jest na podstawie dochodów rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub jego własnych.
Korzyści:
Mieszkanie w internacie to duża oszczędność czasu, który trzeba przeznaczyć na codzienne dojazdy do szkoły.
Wspólne życie w grupie uczy samodzielności i życiowej zaradności, jakże niezbędnej w dzisiejszych czasach. Należy przestrzegać określonych zasad. Wychowawcy przejmują tutaj rolę waszych rodziców i w dodatku pozostają z nimi w stałym kontakcie.
Pobyt w internacie kształtuje umiejętność aktywnego wypoczynku, promuje zdrowy tryb życia, zapewnia atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.
Nabór uczniów do internatu
Do internatu przyjmowani są uczniowie KPSOSW w Toruniu na pisemną prośbę rodziców, opiekunów prawnych, bądź prośbę własną (w przypadku uczniów pełnoletnich).
Kwestionariusz przyjęcia do internatu w KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu (PDF, 0.5MB)
Podanie o przyjęcie do internatu w KPSOSW w Toruniu (PDF, 0.5MB)
Protokół zdawczo-odbiorczy przekazywania leków (PDF, 0.5MB)
Protokół przekazania pokoju w internacie KPSOSW w Toruniu (PDF, 0.5MB)
Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do internatu zobowiązani są do wypełnienia kwestionariusza przyjęcia do placówki oraz dostarczenia aktualnej dokumentacji medycznej.
W pierwszej kolejności do internatu przyjmowani są wychowankowie, którzy z powodu niepełnosprawności intelektualnej nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania, a odległość ich miejsca zamieszkania do internatu wynosi ponad 100 km.
Kolejno do internatu przyjmowani są wychowankowie, których niepełnosprawność intelektualna uniemożliwia samodzielne dojazdy do szkoły z miejsca zamieszkania.
Wychowankami internatu mogą być również dzieci i młodzież, których miejsce zamieszkania od Ośrodka znajduje się w odległości mniejszej niż 100 km, ale ich pobyt w internacie jest gwarancją systematycznego uczęszczania do szkoły.
Dodatkowych informacji dotyczących uczniów udziela kierownik Ośrodka pani Anna Iglewska pod numerem telefonu
(+48) 502 695 439