"Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo
do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie".
Janusz Korczak
Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Jest to szkoła ponadpodstawowa dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zapewniająca kontynuację procesu edukacyjno – terapeutycznego, a także przygotowanie uczniów do podjęcia aktywności społecznej, dzięki której zdobędą szereg umiejętności wchodzących w zakres różnych zawodów lub umiejętności wykonywania pojedynczych czynności, przydatnych na stanowisku pracy na miarę swoich potrzeb, możliwości i ograniczeń.
W naszej szkole, w procesie kształcenia uczniów, wyodrębnia się zajęcia edukacyjne:
- funkcjonowanie osobiste i społeczne
- wychowanie fizyczne
- przysposobienie do pracy
- religię
- zajęcia rewalidacyjne
- zajęcia rozwijające komunikowanie się
- zajęcia rozwijające kreatywność
Duży nacisk kładziemy na przysposobienie do pracy, zapewniając uczniom zajęcia w pracowniach szkolnych i poza szkołą, w zakładach pracy. Mają one charakter praktyczny prowadzony w formie zajęć warsztatowych.
Nabyte umiejętności uczniowie wykorzystują do tworzenia różnorodnych kompozycji kwiatowych, stroików świątecznych, naprawy odzieży, szycia ręcznego i maszynowego, przygotowania prostych posiłków, robienia prostych przetworów, prasowania, prania ręcznego i w pralce, drobnych napraw stolarskich, a także do pielęgnacji i hodowli roślin, zagospodarowywania terenu wokół szkoły i prowadzenia prac porządkowych. Podczas tych zajęć uczniowie zapoznają się z rolą pracownika oraz przygotowują się do podjęcia pracy na określonym stanowisku. Ponadto wytwory pracy uczniów często wystawiane są na organizowanych w szkole i poza nią konkursach, sprzedawane na kiermaszach i festynach, a także służą do organizacji uroczystości i imprez szkolnych.
Uczniowie w ramach przysposobienia do pracy są przygotowywani w następujących dziedzinach:
- wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych,
- elementy szycia ręcznego i maszynowego,
- elementy bukieciarstwa,
- pielęgnacja i uprawa roślin,
- gospodarstwo domowe (pranie, prasowanie, sporządzanie i wydawanie posiłków), montowanie i pakowanie różnych akcesoriów meblowych,
- prace ogrodnicze,
- czynności porządkowe.
Aby uatrakcyjnić proces edukacyjny i pogłębić umiejętności społeczne uczniów umożliwiamy im branie udziału w różnorodnych formach zajęć takich jak: wycieczki dydaktyczne i rekreacyjno-turystyczne, biwaki, turnusy rehabilitacyjne, hipoterapia, zajęcia na basenie, udział w organizowanych konkursach i przeglądach artystycznych, zawodach i mitingach sportowych.
Taka różnorodność form pracy dydaktycznej sprzyja wszechstronnemu rozwojowi uczniów, pozwala doskonalić, utrwalać i nabywać różnorodne umiejętności. Stosując atrakcyjne formy oddziaływań, takie jak: wspaniałe, barwne dyskoteki i bale, integracyjne wigilie z rodzicami, wyjścia do kina, teatru, na wystawy i koncerty, kształcące wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, zwiększa efektywność pracy z uczniami.
Dużym powodzeniem cieszą się w naszej szkole zajęcia komputerowe w dobrze wyposażonej sali. Rozbudzają aktywność poznawczą uczniów, rozwijają samodzielność kształtują postawę poszukującą. Jednocześnie uczą i bawią, co powoduje wzrost efektywności procesu nauczania i w rezultacie podnosi jakość ich życia.
Proces kształcenia w naszej szkole trwa trzy lata i w zależności od specyficznych potrzeb i możliwości ucznia, cykl nauki może być wydłużony.
Uczniowie objęci są specjalistyczną opieką pedagogiczną i psychologiczną.
Do dyspozycji uczniów jest również świetlica i biblioteka szkolna. Istnieje możliwość dowozu uczniów do i ze szkoły.
Zapraszamy uczniów na rozmowy z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
Nabór uczniów do Szkoły Przysposabiającej do Pracy
Informacja o naborze:
wchodzącej w skład Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu odbywa się przez cały rok szkolny. Podstawą przyjęcia ucznia do szkoły jest orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenie o kształceniu specjalnym z uwagi na:
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
Ponadto uczeń naszej placówki może starać się o przyjęcie do internatu wchodzącego w skład Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu.
Komplet dokumentów kandydata do Szkoły Przysposabiającej do Pracy:
Druki do pobrania ze strony internetowej lub w sekretariacie szkoły:
- Wniosek o przyjęcie do KPSOSW (PDF, 0.5MB)
- Wniosek do Prezydenta Miasta Torunia o skierowanie do Ośrodka (PDF, 0.5MB)
- Wniosek do Starostwa zgodnego z miejscem zamieszkania kandydata o skierowanie do Ośrodka (PDF, 0.5MB)
- Klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych i rozpowszechnianie wizerunku (PDF, 0.5MB)
- Zaświadczenie lekarskie z badania przeprowadzonego do celów sanitarno – epidemiologicznych
- Orzeczenie o niepełnosprawności (jeżeli kandydat posiada)
- Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
- Dwa zdjęcia