Warsztaty "Czy wiesz co jesz?"

5Dnia 12 maja 2022 roku w KPSOSW w Toruniu odbyły się warsztaty prozdrowotne w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie. Przebiegały one pod hasłem "Czy wiesz co jesz?". Ich celem było nabycie przez uczniów umiejętności analizy składu artykułów spożywczych oraz ukazanie przydatności czytania etykiet żywnościowych podczas codziennych zakupów.

W ramach zajęć warsztatowych uczniowie obejrzeli prezentację podejmującą tematykę zdrowego odżywiania. Zapoznali się również z popularnymi dodatkami do żywności i ich wpływem na zdrowie człowieka. Z kolei podczas ćwiczeń warsztatowych mieli możliwość obliczyć i zważyć zawartość cukru oraz soli w najbardziej lubianych i najczęściej spożywanych przez nich produktach. Zaciekawiła ich możliwość porównania składu artykułów spożywczych przy użyciu aplikacji telefonicznej, która pozwala na skanowanie kodu kreskowego i ułatwia tym samym dokonanie wyboru na rzecz zdrowszego produktu.

Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie dostrzegli potrzebę zrewidowania swoich nawyków żywieniowych. Przyznali bowiem, że nie czytają etykiet spożywczych przez co nieświadomie spożywają zbyt duże ilości cukru oraz soli. Zdeklarowali, że będą zmieniać osobiste przyzwyczajenia w tym zakresie, co z pewnością przyczyni się do wzrostu właściwych zachowań konsumenckich.

Wioleta Łopatowska
Anna Smal-Węgierska