12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii, a także podnoszenie świadomości na tematy związane z cyberbezpieczeństwem. 
Korzystanie z komputerów, Internetu i innych nowoczesnych technologii na stałe wpisało się w nasze codzienne aktywności. Używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów online, rozrywkę, a także opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.

Każdego roku, podczas zajęć z informatyki, poruszane są zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z komputera, Internetu. Uczniowie dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z technologii informatycznej, jak radzić sobie z zagrożeniami, gdzie szukać pomocy. 
To od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne. 
Zachęcam do przypomnienia sobie kilku najważniejszych zasad, aby nie paść ofiarą różnych ataków podejmowanych przez cyberprzestępców.

  • Przede wszystkim silne hasła - pamiętaj, że tylko takie hasła, w których zastosujesz kombinacje różnych znaków, są bezpieczne. Do każdego urządzenia czy usługi online stosuj inne, unikatowe hasło – dzięki temu Twoje dane będą trudniejsze do wykradzenia. Nigdy nie podawaj swoich haseł nikomu. Więcej o tym, jak tworzyć silne hasła dowiesz się tutaj.
  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie - metoda ta pozwala zweryfikować, czy rzeczywiście osoba, która loguje się na dane konto, jest tą, za którą się podaje. W pierwszym etapie użytkownik wpisuje hasło, następnie zostaje poproszony o podanie drugiego składnika logowania, którym może być np. kod sms na podany wcześniej numer, kod wygenerowany przez token czy zainstalowaną aplikację. 
  • Oprogramowanie i aktualizacje - aktualizowanie systemu i programów, z których korzystasz jest niezbędne, aby zapewnić Ci większą ochronę przed różnymi zagrożeniami online. Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest zaktualizowane oraz włącz funkcję automatycznego aktualizowania – dzięki temu Twój sprzęt oraz dane na nim przechowywane, są bardziej bezpieczne. 
  • Programy antywirusowe - zawsze korzystaj z programu antywirusowego a także zapory firewall, którą oferują Ci producenci sprzętu z którego skorzystasz. Nie bagatelizuj komunikatów, które dostaniesz od nich.
  • Przenośne dyski, pendrive i inne urządzenia USB - nigdy nie podłączaj do swojego sprzętu urządzeń, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Jeśli podłączasz sprzęty USB do komputera, zawsze pamiętaj, by najpierw je zeskanować. Pamiętaj, aby zaszyfrować dane, które przechowujesz na dyskach zewnętrznych – dzięki temu, jeśli dostaną się w niepowołane ręce, nie będzie można ich odczytać.
  • Kopie zapasowe - twórz kopie zapasowych danych, które przechowujesz na swoim komputerze lub innych urządzenia. Może Cię to uchroni, przed utratą danych. 
  • Zasada ograniczonego zaufania - pamiętaj, aby podczas korzystania z komputera i innych urządzeń podłączonych do sieci stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie klikaj w wiadomości od nadawców których nie znasz, nie pobieraj załączników niewiadomego pochodzenia. Zawsze uważnie czytaj wiadomości, zwracaj uwagę na literówki, poprawność językową.


    wykorzystano: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/dzien-bezpiecznego-komputera

Alicja Wolter - nauczycielka informatyki