Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek
 Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka w Toruniu


Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali,
 ale po to, abym ja działał i kochał

Janusz Korczak
 

 

Organem prowadzącym dla Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Toruniu  jest Samorząd Województwa
 Kujawsko-Pomorskiego

Start Turnus rehabilitacyjny ZSZ i SPdP

 

Reprezentujemy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu. Nasz Ośrodek zapewnia wychowanie i wykształcenie dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Celem działania naszej placówki jest zapewnienie wszystkim uczęszczającym do niej uczniom rozwoju w każdej dostępnej formie. Cel ten staramy się realizować tak, aby umożliwić wychowankom możliwość funkcjonowania w dorosłym życiu w sposób jak najbardziej nacechowany samodzielnością i niezależnością. Staramy się również pomóc im w oderwaniu się od często patologicznego środowiska rodzinnego.

Od 2003r. dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy, organizujemy turnusy rehabilitacyjne, jako jedyną formę wypoczynku.

Udaje się to nam dzięki dofinansowaniu z PFRONu oraz okazanemu nam sercu
i wsparciu finansowym ze strony naszych wspaniałych Darczyńców.

 Po raz pierwszy 16 osobowa grupa uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z 4 opiekunami wyjechało na turnus rehabilitacyjny do nadmorskiej miejscowości Darłówko (województwo zachodniopomorskie) w terminie 13.09.2003r. – 26.09.2003 r.. Turnus ten odbył się w Ośrodku Wczasowym „Róża Wiatrów”.

Darłówko 13.09.2003r. – 26.09.2003r. Ośrodek Wczasowy RÓŻA WIATRÓW

Drugi Turnus Rehabilitacyjny został zorganizowany w terminie 17.09.2004r. – 30.09.2004r. w Ośrodku Wczasowym „Piramida 2”. Tym razem w turnusie uczestniczyło 20 uczniów oraz 4 opiekunów. Organizatorem tych turnusów była Pani Pedagog Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Darłówko 17.09.2004r. – 30.09.2004r. Ośrodek Wczasowy PIRAMIDA 2

Kolejne dwa turnusy zostały zorganizowane przez Panią Grażynę Kamińską i odbywały się w terminach 24.09.2005r. – 07.09.2005r. oraz 29.09.2006r. – 12.10.2006r. w miejscowości Dąbki w Ośrodku Sanatoryjno – Wczasowym „Argentyt”. W roku 2005r. w turnusie wzięło udział 21 uczniów, a w kolejnym roku 18 uczniów.

Dąbki  24.09.2005r. – 07.10.2005r. Ośrodek Sanatoryjno – Wczasowy ARGENTYT

Dąbki  29.09.2006r. – 12.10.2006r. Ośrodek Sanatoryjno – Wczasowy ARGENTYT

Dwa tygodnie spędzone w malowniczych nadmorskich miasteczkach były dla uczniów z naszego Ośrodka znakomitą odskocznią od rzeczywistości. Mogli oni, choć na chwilę zapomnieć o domowych kłopotach i troskach dnia codziennego. Byli szczęśliwi, beztroscy.... Bawili się, ale również wiele się nauczyliśmy.

Program pobytu na turnusie rehabilitacyjnym obejmował swym zasięgiem realizację 4 ogólnych celów:

 1. Rozwijanie zainteresowań i wyrabianie akceptacji u osób niepełnosprawnych aktywną formą działań spędzania czasu, poprze uzyskanie wymiernych efektów zdrowotnych tj. poprawę sprawności ruchowej w wyniku korzystania z : kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii oraz baseny rehabilitacyjne.

 2.  Wspieranie uczniów podczas aktywnego udziału w różnych formach zajęć sportowych, rekreacyjno - wypoczynkowych oraz rehabilitacyjnych - kształtowanie i doskonalenie harmonijnego rozwoju fizycznego.

 3. Wspieranie rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Utrwalanie i pogłębianie przez nich kompetencji informatycznych poprzez komputerowe wspomaganie działań terapeutycznych.

 4. Rozwijanie umiejętności posługiwania się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i muzycznego w celu wyrażenia własnych przeżyć i nastrojów poprze prowadzenie zajęć z kreatywności.

 Panie Nauczycielki pełniące rolę wychowawców jak i opiekunów na turnusie prowadziły różnorodne zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne jak i dydaktyczne.

Pani Ilona Wolach prowadziła ciekawe zajęcia komputerowe, zajęcia muzyczne – ucząc gry na gitarze i śpiewu oraz zajęcia plastyczne. Pani Anna Pruszyńska organizowała liczne wycieczki rowerowe oraz długie spacery brzegiem morza. Była organizatorem licznych dyskotek oraz wieczorków tanecznych i zabaw przy ognisku. Pani Anna pilnowała również porządku i pomagała w codziennych czynnościach, za sprawą natężenia jej strun głosowych wszyscy w ośrodku wiedzieli gdzie stacjonuje toruńska grupa. Natomiast Pani Danuta Tadajewska prowadziła zajęcia sportowo – rekreacyjne oraz indywidualne zajęcia korekcyjne oraz zajęcia na basenie w tym naukę pływania. Pani Grażyna Kamińska pełniła funkcję kierownika turnusu. Pani Grażyna była pomysłodawcą i organizatorem licznych wycieczek i atrakcji. Poza tym dbała o sprawy finansowe oraz o bezpieczeństwo wszystkich podopiecznych.

 Podczas dwutygodniowego pobytu w Darłówku i w Dąbkach:

 • zwiedziliśmy Darłowo min. Zamek Książąt Pomorskich, gotyckie kościoły, Bramę Kamienną, Pomnik Rybacki

 • chodziliśmy na długie spacery brzegiem morza,

 • jeździliśmy na wycieczki rowerowe,

 • zażywaliśmy kąpieli w morzu i na słońcu,

 • uczestniczyliśmy w zajęciach rehabilitacyjnych zgodnie z zaleceniem lekarza,

 • codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjnych i rehabilitacyjnych w Parku Wodnym , korzystając z basenu sportowego, basenów rekreacyjnych, ucząc się pływać i bawiąc się, korzystaliśmy z jacuzzi, mini jacuzzi, biczy wodnych, rwącej rzeki. Największą  atrakcją były jednak zjeżdżalnie oraz ślizgawki,

 • stacjonując w Darłówku odbyliśmy prawie godzinny rejs statkiem po morzu, natomiast będąc w Dąbkach rejs statkiem odbywał się po jeziorze Bukowo,

 • prowadzone były zajęcia relaksujące oraz sportowe – graliśmy w berka, w siatkówkę oraz inne zabawy sportowe, uprawialiśmy jogging,

 • uczestniczyliśmy w wielu zajęciach kulturalno – oświatowych i pogadankach, co pozwoliło nam zdobyć szeroką wiedzę na różne tematy min. poznaliśmy historię Pomorza, znaczenie sanatoriów dla zdrowia człowieka,

 • bawiliśmy się na licznych dyskotekach, biesiadach tanecznych, ogniskach piekąc kiełbaski, chleb oraz grilując i śpiewając wspólnie z wychowawcami,

 • chodziliśmy na lody, gofry z bitą śmietaną i owocami,

 • jeździliśmy na gokartach oraz konno,

 • uczestniczyliśmy w interesujących zajęciach plastycznych i komputerowych,

 • w niedziele uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele w Darłówku i w Dąbkach,

 • mieliśmy okazję wielokrotnie obserwować spokojne jak i wzburzone morze w ciągu dania, ale również i nocą,

 • uczestniczyliśmy w wielu konkursach i zawodach, wygrywaliśmy liczne atrakcyjne nagrody,

 • uczestniczyliśmy w wycieczkach autokarowych . Jedną z nich była wycieczka do miejscowości Kopań. Tam braliśmy udział w 2 godzinnej hipoterapii, mieliśmy okazje zobaczyć stajnię, nakarmić konie. Odbyła się też wycieczka do Kołobrzegu i do Zieleniowa. Tam spędziliśmy miło czas w „Wiosce Indiańskiej”. Mieliśmy okazję uczestniczyć w całodniowej wycieczce do Ustki i Łeby. Przebyliśmy długą drogę pokonując piaszczyste, ruchome wydmy, po drodze zwiedzaliśmy skansen oraz liczne muzea.

 • wykonaliśmy wiele zdjęć, zakupiliśmy liczne pamiątki, które zawsze będą przypominały nam miłe chwile oraz nadmorskie miejscowości. Nasz pobyt również utrwaliliśmy na kamerze w formie filmu,

 • wychowawcy dbali o nas z wielką troską, zapewniając nam napoje i słodycze, a  w czasie przeziębienia, aplikując witaminy.

SZANOWNY INTERNAUTO!

W roku szkolnym - 2007/2008 na turnus rehabilitacyjny wyjechało 20 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Natomiast w terminie 24.09.2008 – 07. 10. 2008 został zorganizowany wyjazd dla 18 uczniów.

Głównym organizatorem wyjazdów jest nauczycielka ZSZ

 • pani Grażyna Kamińska, która jednocześnie pełniła funkcje kierownika turnusu.

Rolę opiekunów pełniły nauczycielki ZSZ i SPdP

 • pani Danuta Tadajewska,

 • pani Anna Pruszyńska,

 • pani Ilona Waloch.

Dwa tygodnie niezapomnianych wspomnień spędzone w malowniczej nadmorskiej miejscowości DARŁÓWKO zapewnił nam Ośrodek Kolonijno – Szkoleniowo – Rehabilitacyjny „GNIEWKO”.

Ośrodek ten położony jest zaledwie 50m od morza dzięki czemu cały swój czas mogliśmy poświęcić na wypoczynek nad wodą przemierzając wzdłuż wspaniałą plażę oraz zażywając kąpieli słonecznych. Pobyt zaoferowano nam w pokojach o wysokim standardzie dwu i czteroosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Zapewniono nam wyśmienite posiłki, a wieczorami były one połączone z wieczorkami tanecznymi. Wycieczka do Kołobrzegu pozwoliła nam poszerzyć swoja wiedzę o regionie nadmorskim. Liczne wycieczki piesze i rowerowe, pobyt w Parku Wodnym i liczne rywalizacje sportowe na boisku i kręgielni uatrakcyjniały nasz pobyt.

Korzystaliśmy z szerokiej bazy rehabilitacyjnej łącznie z basenem z którego mogliśmy korzystać codziennie. Miła, profesjonalna, sympatyczna obsługa umiliła nam pobyt dzięki czemu czuliśmy się wygodnie i bezpiecznie.

Te wspaniałe 14 dni jakie mogliśmy spędzić nad morzem
to dzięki dofinansowaniu przyznawanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz naszym znakomitym sponsorom.

do góry

Masz pytanie?

Zadzwoń,
udzielimy na nie odpowiedzi.

56 654 47 78

 

Ważne linki