Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek
 Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka w Toruniu


Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali,
 ale po to, abym ja działał i kochał

Janusz Korczak
 

 

Organem prowadzącym dla Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Toruniu  jest Samorząd Województwa
 Kujawsko-Pomorskiego

Start Konkursy Regionalny Konkurs Historyczny

 

VII Regionalny Konkursu Historyczny
”W czasach króla Kazimierza Wielkiego –
Rycerskie potyczki nad Wisłą


Piękna, słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyły siódmej już edycji Regionalnego Konkursu Historycznego ”W czasach króla Kazimierza Wielkiego” pod hasłem – „Rycerskie potyczki nad Wisłą” zorganizowanego 18 maja 2017 r. przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu.

Tegoroczny konkurs odbył się po raz czwarty w ruinach zamku krzyżackiego, w których młodzież gimnazjalna z regionu poczuła atmosferę czasów średniowiecznych, miała okazję wykazać się swoją wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną jak również mogła wcielić się w rolę rycerzy władających sprawnie łukiem, toporem, nożem czy zademonstrować własnoręcznie przygotowaną tarczę rycerską.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

Konkurs miał na celu integrację dzieci i młodzieży z regionu poprzez zdrową rywalizację sportową i wspólną zabawę, zachęcić uczniów do poznawania historii w atrakcyjnym historycznie miejscu Torunia oraz włączyć się w obchody Roku Rzeki Wisły – poprzez promocję dziedzictwa kraju, jakim jest rzeka Wisła, przepływająca przez miasto Toruń.

W konkursie rywalizowało ze sobą osiem 3 osobowych drużyn z następujących szkół: ZSS w Chełmży, SOSW w Chełmnie, ZS z Inowrocławia, SOSW z Radziejowa, SOSW ze Strzelna SOSW z Tucholi, ZSS w Żninie, oraz SOSW z Torunia.

W wyniku zmagań uczniów w licznych konkurencjach m.in.: rzucie podkową, strzelaniu z łuku, rzucie nożem, rzucie toporem, biegu zamkowym, rozwiązywaniu krzyżówki, prezentacji tarczy - I miejsce zajęła drużyna z ZSS ze Żnina, II miejsce - zdobyła drużyna z SOSW z Torunia a III miejsce zdobyła drużyna z ZSS z Chełmży.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą i wysoką sprawnością fizyczną i za znakomite wyniki otrzymali piękne nagrody i dyplomy ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

Pięknie odrestaurowane ruiny, makieta zamku, dziedziniec, średniowieczna muzyka, podziemia, rycerze w zbrojach oraz sala strachów jak również wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku na zakończenie konkursu nadało niepowtarzalny klimat naszemu integracyjnemu spotkaniu.

Kontynuacja działań dotyczących popularyzacji wśród młodzieży treści historycznych już za rok w cyklicznych zmaganiach konkursowych a miejscem rywalizacji drużyn będzie, zaprzyjaźnione z toruńskim Ośrodkiem, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.

Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom tegorocznej VII edycji konkursu. Zapraszamy za rok.

Organizatorzy:

Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska

 

 

do góry

x

Budujemy przedszkole
Artyści w zawodzie

 

Ważne linki