Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali,
 ale po to, abym ja działał i kochał

Janusz Korczak
 

Start Aktualności Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Kto i kiedy zainicjował to święto? Od kiedy obchodzony jest dzień książki? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami?

W 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, ustanowiło Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Katalonii (w Hiszpanii) na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „Statut Królowej Anny” z 1709 r. przyznawał autorom na określony czas prawa własności do ich drukowanych utworów.

Konwencja Praw Autorskich

Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych została podpisana 9 września 1886 r. w Bernie. Następnie była kilka razy zmieniana i uzupełniana.

W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich.

Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

Prawa autorskie w Polsce

POLSKA przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich - copyright.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

Największa książka!

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie – 50 – stronicowy album pt.: „ Ilustrowana historia Sarawaku” ma 3 metry wysokości i 2,2 metry szerokości. Prace nad albumem trwały 2 lata, drukowanie 45 dni a oprawianie ponad miesiąc.

Najmniejsza książka dla dzieci!

„Stary król Cole” to tytuł najmniejszej książki dla dzieci mierząca 1 mm. Kartki można przewracać (ostrożnie) tylko za pomocą igły.

Najdroższa książka świata

Jest najpiękniejsza, najdroższa i wyjątkowo ciężka – waży 28 kilogramów. Księga, pokazuje życie i prace Michała Anioła wyceniona została na 100 tys. dolarów.

Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei.

Książka elektroniczna

Pierwszą książką w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stefana Kinga pt. "Riding the Bulet", którą w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiono prawie 400.000 osób.

Najpopularniejsza książka

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815, a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2 mld 500 mln egzemplarzy Biblii.

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski (1812 - 1887).

Zawsze ktoś był pierwszy

Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" pisanej w latach 1268-1273. Brzmiało ono: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai".

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica", której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 roku.

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny" - średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera.

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875). Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa (1798-1845).

opracowanie: Magdalena Maszudzińska-Frankowska

do góry

x

Media społecznościowe

     

Budujemy przedszkole
Artyści w zawodzie

 

Jubileusz

 

Ważne linki